KIEDY MOŻNA PRZENIEŚĆ ZEZWOLENIE NA APTEKĘ NA NOWY PODMIOT?

Jak powszechnie wiadomo, prowadzenie apteki wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia, wydawanego przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne. Od momentu wejścia w życie zmiany ustawy z dnia 6 września 2001 roku o prawie farmaceutycznym tzw. ustawą „Apteka dla aptekarzy” dopuszczane jest przeniesienie otrzymanego wcześniej zezwolenia na nowy podmiot, pod warunkiem spełnienia przez niego określonych w ww. ustawie wymogów.

W praktyce oznacza to, iż przeniesienie zezwolenia może nastąpić w momencie, w którym pierwotnie wydane zostało na osobę fizyczną lub spółkę cywilną jak i na spółkę prawa handlowego, która posiada większą ilość aptek, a zechce zbyć jedynie część z nich.

Do zdobycia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, konieczne jest spełnienie określonych warunków, tak zwanych warunków „demo” oraz „gemo”. Warunki te są jednak wyjątkowo restrykcyjne, bowiem liczba mieszkańców w danej gminie, w przeliczeniu na jedną aptekę wynosić musi minimum 3000 osób. Dodatkowym utrudnieniem, jest fakt, iż odległość pomiędzy nową apteką a najbliższą apteką już funkcjonującą musi wynosić minimum 500 metrów. Wymogi odnośnie określonej liczby mieszkańców nie są stosowane, jeśli odległość pomiędzy aptekami, liczona od wejścia do wejścia, w linii prostej wynosiła będzie 1000 metrów.

Z uwagi na wyżej wspomniane wymogi, które w chwili obecnej, z uwagi na znaczną liczbę już funkcjonujących aptek, stały się dość trudne do spełnienia, przeniesienie zezwolenia stanowi rozwiązanie wyjątkowo korzystne bowiem wskazane powyżej wymogi nie są wtedy brane pod uwagę, należy jedynie złożyć oświadczenia o przyjęciu wszystkich warunków zezwolenia na jej prowadzenie. Jest to bez wątpienia duże ułatwienie, jednak nie zapominajmy, iż podmiot, na którego rzecz nastąpić ma przeniesienie, wciąż musi spełnić pewne warunki tzw. „nowej ustawy” – najważniejszym z nich jest to, iż na chwilę obecną prawo nie przewiduje możliwości przeniesienia zezwolenia na podmiot nie będący farmaceutą. Przeniesienia zezwolenia można zatem dokonać na farmaceutę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, jeśli oczywiście posiada on prawo do wykonywania zawodu farmaceuty, lub na spółkę jawną lub partnerską, zajmującą się wyłącznie prowadzeniem aptek – jednakże w tym przypadku również wspólnikami spółki muszą być wyłącznie farmaceuci. Podmiot ten, zgodnie z ustawą nie może również prowadzić więcej niż 4 aptek ogólnodostępnych, nie może być członkiem grupy kapitałowej, prowadzącej więcej niż 4 apteki ogólnodostępne, ani nie może wchodzić w skład organów spółki posiadającej zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej.

Podsumowując, przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki, niweluje konieczność spełnienia części warunków wymaganych w przypadku chęci założenia od podstaw zupełnie nowej apteki, co z uwagi na już dość znaczącą ich liczbę stanowi spore utrudnienia, w szczególności dla mniejszych miejscowości, w których to spełnienie warunków gemograficznych i demograficznych jest większym wyzwaniem niż w dużych miastach. Przeniesienie zezwolenia otwiera zatem furtkę wielu farmaceutom, chcącym prowadzić własną aptekę bez konieczności poszukiwania odpowiednio przystosowanego lokalu spełniającego wszystkie wspomniane wyżej wymogi lokalizacyjne.

Rozwiązanie to, nie jest jednak korzystne jedynie dla podmiotu nabywającego taką aptekę – sprzedaż z przeniesieniem zezwolenia może przynieść wiele korzyści także drugiej stronie umowy – jest to korzystniejsze, niżeli wygaszenie zezwolenia, w przypadku kiedy z różnych przyczyn, czy to związanych z wiekiem, czy z małym dochodem z prowadzonej apteki, chcemy zakończyć swoją działalność na tym polu. Z uwagi na restrykcyjne wymogi warunkujące uzyskanie zezwolenia, apteki posiadające już zezwolenie cieszą się sporym zainteresowaniem.

Warto pamiętać, iż zgodnie z przepisami prawa, przeniesienie zezwolenia, możliwe jest w każdym momencie, wydaje się, że również w trakcie trwającego postępowania o jego cofnięcie.

KONTAKT




Kaiser | Kozik | Pawelczyk

Radcowie prawni

Różana 13/3, 16-577 Poznań
tel. 570 201 145
[email protected]

Polityka prywatności i cookies

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. View more
Zaakceptuj